Jak jsem se rozhodla zahradničit

Napsal Vlcacka (») 20. 9. 2016 v kategorii Životní legrácky, přečteno: 570×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinedscn8973.jpg

S možností pěstování vlastních bylin a plodin jsem začala koketovat už loni, ale velmi skromně a velmi neslavně (ta zatracená bazalka uschla). Tento rok jsem se rozhodla do toho pořádně „praštit“ a vysadit několik druhů bylinek a zeleniny. Jak to dopadlo a jak jsem uspěla? Dozvíte se níže.

Myšlenka panelákového zahradničení se mi pevně usadila do hlavy díky článku na internetu. Jenže já jsem takový člověk, nebo jsem spíš byla, že pokud si živý tvor neštěkne, nemňoukne nebo nebroukne o jídlo, má smůlu. Jenže já jsem taková nátura, že když si něco „naprogramuju“, tak za tím prostě jdu. A tak se stalo i u tohoto. Nakoupila jsem semínka, květináčky, podtácky, hlínu, nasypala, udusala, posypala, zalívala a… čekala.

Co pěstovat?

Samozřejmě to, co máte rádi vy. V mém případě to byl kopr, který v omáčkovém skupenství ráda nemám, ale je dobrou přísadou do různých salátů, bazalka, že prej na špagety, majoránka, že prej do bramboračky, rajčátka, že prej k tý bazalce, jahody, protože je mám ráda, máta, protože mojitoooo! Dokonce i houby jsem vysadila. To že se čůzy odmítají držet při životě víc než den je jiná věc. A další a další. Takže hodně hlíny, hodně květináčků, hodně semínek, trochu toho bordelu a mega, mega trpělivost.

Kde pěstovat?

Prosím vás, kecům, že zelenina patří na zahrádku a bylinky jakbysmet, nevěřte. Pokud bydlíte v paneláku co má okna na jih, jako já, stačí vám jeden jediný parapet a narvete toho tam spoustu (pokud nemusíte nechávat prostor kocourovi, kde si může vyvalovat ty svoje zrzavý kejty). A pokud máte volný balkon, kde vám máma nevěší prádlo (v tomhle mám smůlu), tak můžete řádit do výšky i do šířky. Zkrátka tam kde někdo pěstuje muškáty a begónie, vy můžete dát prostor oregánu, šafránu nebo mátě.

Proč pěstovat?

Je to příhodná otázka. Pokud nemáte políčko, kde si dokážete soběstačně pěstovat různé druhy zeleniny, stejně do toho supermarketu musíte. Ostatně, tomu se nevyhnu ani já. Vaše pěstitelské úspěchy se vejdou do menší mističky na salát a to když se vám opravdu extrémně vede. S bylinkami už je to mnohem lepší.

            Takže proč tohle dělám třeba já?

            Protože mne baví koukat, jak mi rostlinky sílí, kvetou a mám možnost sledovat vznik (a kdybych chtěla, tak i zánik) plodů od A až do Z. Protože si doma můžu udělat bazalkové pesto, kdy mne napadne. Protože ráda fotím a tak místo food porna provozuju vegg porno. Protože mi nad rostlinkami luftujou hmyzáci a jsou docela dost spokojení, když se všude na sídlišti poseče tráva, někam ulít a odpočinout si, cvaknout si nektaru a zase letět, aby se do mého podniku třeba někdy vrátili. Protože jsem zjistila, že rajčata a chilli papričky kvetou žlutě, bazalka bíle a majoránka má takové vatovité květy. A protože doufám, že časem takových bylinkovo-zeleninových oáziček uvidím ve městě třeba víc. Zatím prostě vyhrávají muškáty.

A teď už vám slovem i fotem ukážu členy má malé parapetové zahrádečky.

Rajčata

Ta se mi daří asi nejvíc a doteď jsem sklidila asi dvacet plodů. Nové kvítky napovídají, že do půlky podzimu bude ještě o legrandu postaráno.

Rajcata-1_2

Rajcata-2

Rajcata-3

Rajcata-4

Rajcata-5

Rajcata-6

Rajcata-7

Rajcata-8

Rajcata-9

Rajcata-10

Rajcata-11

Rajcata-12

Rajcata-13

Rajcata-14

Rajcata-15

Rajcata-16

Okrasná chilli paprička

Je pravdou, že jsem chtěla jedlou a pozdě jsem si všimla, co jsem to vysadila, ale hezky žlutě kvete. Sice mi vyčouhla, ale už se sbírá na lusky. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat.

Chilli-1

Chilli-2

Chilli-3

Chilli-4

 

Chilli-5

Chilli-6

Chilli-7

Chilli-8

Chilli-9

Kopr

Tenhle uličník už mi jednou vyrostl do plné síly, tak jsem ho sklidila, uštípala stonky a vysadila nový.

Kopr-1_4

Kopr-2_2

Kopr-3_2

Kopr-4_2

Kopr-5_2

Kopr-6_2

Kopr-7_2

Kopr-8

Bazalka

U téhle fajnovky je třeba často oškubávat lístky a zpracovávat, protože roste jak nezavřená, ale jelikož si máma zamilovala caprese salát, není problém.

Bazalka-1

Bazalka-2

Bazalka-3

Bazalka-4

Bazalka-6

Bazalka-5

Majoránka

Tu jsem úspěšně vypěstovala a používaly jsme ji do masa, ale potom mou vinou seschla, tak jsem ji zlikvidovala a vysadila místo ní něco jiného.

Majoranka-1

Majoranka-2

Majoranka-3

Majoranka-4

Majoranka-5

 

Máta

Rozvětvila se po celém květníku a musí se pravidelně otrhávat, protože mi ji osírají a ožírají nějací drzouni.

Mata-1

Mata-2

Mata-3 

Jahody

Někdy mám spasitelské sklony a tyhle jahůdky jsem vzala z Kauflandu. Podařilo se mi vypěstovat dvě, slovy dvě jahody. No neberte to.

Jahody-1

Jahody-2

Jahody-3

Mrkve a ředkvičky

Nakonec jsem ukořistila i kousek balkonu, jeden vysloužilý samla box a do něj nasázela ředkvičky a barevnou mrkev.

 Mrkvicky-redkvicky-2

Mrkvicky-redkvicky-3

Mrkvicky-redkvicky-4

Mrkvicky-redkvicky-5

Mrkvicky-redkvicky-6

Petrželka

Asi nejmasověji používaná, na brambory, do polévek, ale taky se musí pročišťovat, aby zbytečně nezažloutla.

Kudrnacka-1

Kudrnacka-2

Pěstování rostlin v bytě opravdu není žádná věda a pokud budete pravidelně zalévat a sem tam hnojit, rostlinky se vám odmění chutnou a zdravou úrodou, tak jako mně. A jelikož je září, už pomalu přemýšlím, co vysázím příští rok. Spáchám jahodový boom? Nebo si udělám malou pěstírnu co nejbarevnějších druhů chilli papriček? Nu... uvidíme.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
ali z IP 2a02:130:600:*** | 20.9.2016 18:53
Páááni, gratulujem, máš to fakt krásne. Ja som sa o to pokúšala už nespočetne krát ale náš balkón je situovaný presne na hovno stranu a tak mi nikdy nič nevyšlo. A keď i vyšlo tak to skoro pošlo. Chystám sa už i ja urobiť článok o našom suprovom balkóne len sa neviem do toho dokopať...stále niečo iné...
Ale chvalabohu máme chalupu a tam pestujeme jedna radosť.
Naozaj tichá závisť. Mojito alko i nealko môžem a bazalku milujem i tak na surovo. ŠIalená som no čo ti poviem.
Vlcacka | 26.9.2016 16:09
Určitě by se dalo i s "na hovno stranou" ale chce to asi rostliny které mají rády stín až polostín. Já právě žádnou chalupu nebo zahrádku nemám, tak mám radost, že to kvete (pořád ještě mi rostou nová rajčata!). Navíc je pěkné pozorovat jak je třeba ta máta provázaná mezi rostlinkami a rajčatům jsou zase vidět ty mocné kořeny. smile Přemýšlím, co příští rok, jestli tedy opravdu jahodový boom nebo papričkový... rajčata budou vždycky a nutnost. Inu, uvidíme.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a tři