O prstech od hlíny a bonbonu s příchutí bolesti

Napsal Vlcacka (») 19. 3. 2017 v kategorii Životní legrácky, přečteno: 449×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Od posledního článku uběhl měsíc a kus, takže jsem se rozhodla svézt se na vlně předjarního probouzení se. Proč taky ne, když budu psát o sázení. 

Loňská bylinkovo-zeleninová expanze byla jen zahřívacím kolem, protože pro letošek jsem krom jednoho parapetu a jednoho Samla boxu dostala ke svým nekalým rejdům prostor vskutku královský – krásnou dřevěnou poličku, která nádherně padne do kouta naší lodžie a nebude zasahovat do věšení prádla. Sestava rostlinek se od loňska dost rozroste, i když základ bude stejný. Bylinky i letos zastoupí bazalka klasická plus drobnolistá, tymián, oregáno, kopr, kudrnáčka, máta. Troufla jsem si i na jahody. Také rajčata (tentokrát k červeným přibudou žlutá a modrá) chybět nebudou, už mi klíčí i beraní rohy (sladké i ostré). Letos chci zkusit i salát, vybrala jsem odrůdu Little Gem, protože salát má mělký kořenový systém a není problém ho vypěstovat i v miskovém květináčku. Některé rostlinky už jsem zasadila v půlce února a před pár dny šly ven. Bylo mi spíláno, že je to brzy, ale sazeničky vypadají hodně v pohodě a stále se sápou ke světlu.

Dscn9978

K čemu jsem se ale letos hlavně rozhodla je pěstování chilli papriček, což jsem mimochodem loni tak trochu stydlivě nahodila. Jelikož nejsem žádná plechová huba, vybrala jsem odrůdy mírně až středně pálivé, z velké části díky tomu, že jsou to velmi nízké rostlinky a vejdou se mi do poličky. Není překvapením, že jsem si vybírala odrůdy hodně barevné. Pro dodávku semínek jsem si vybrala obchod http://www.seminka-chilli.cz/ a k zásilce si vybrala dárek – cucáka s Morugou. Pokud vám to jméno nic neříká, tak vězte, že Trinidad Scorpion Moruga je nejpálivější chilli paprička na světě. V medovém bonbonku je sice jen špetička téhle pekelné bestie, ale věřte mi, stačí to.

Pokud máte odvahu, tak si připravte:

Pytlíček s cucáky (prodávají balení po třinácti kusech)

Kapesníček (pokud jste nóbl, tak krajkový s monogramem, pokud ne, stačí klasický látkový šnuptychl nebo balíček papírových)

Velkou zásobu nadávek

Asi tak pět vteřin cítíte hebkou chuť medu. A pak začne rodeo. Ostatně, takto jsem popsala na svém Facebooku bezprostřední dojmy po vycucání bonbonku.

Právě jsem zdolala cucáka s Morugou. Byl jen jeden, takže jsem do toho šla hrdinně sama. Asi tak pět vteřin medová chuť a pak to začne. No brečela jsem a frkala jak malá. Legrační je, že se to DÁ vydržet a přes lávu v hubě pořád probleskává med. První dvě tři polknutí jedovatých slin bolí, jako když máte angínu, pak už je to zblblému hltanu jedno. Vydržela jsem to cucat tak tři, čtyři minuty, pak jsem to rozkousla a šla hasit. Zajímavé je, že na patře ta pálivost zůstává ještě pár minut po docucu a ne, není to nepříjemné, protože to slábne.

Shrnu to jednoduše – byla to hodně zajímavá zkušenost.

Mimochodem, onen obchod stojí za pozornost nejen kvůli semínkům a sazeničkám, ale i chilli výrobkům. Krom zmiňovaných cucáků (mají medové a dýňové), vyrábějí i čokolády s chilli, omáčky různé pálivosti, sušené a namleté papričky a i sůl říznutou chilli. Navíc velmi čile komunikují se zákazníky na Facebooku a jejich balení semínek plus doručení je naprosto luxusní. Ve čtvrtek odpoledne jsem si objednala semínka s přesvědčením, že budou doma po víkendu, zaplatila PayPalem a doručeno bylo… v pátek.

Jelikož jsem si objednala dva sety vícera druhů papriček, bála jsem se, že budou pytlíčky sice hezky popsané (což byly, viz foto), ale uvnitř budou semínka namíchaná. Naštěstí chlapci a dívky z e-shopu nejsou žádní hlupáci a tak jsou semínka konkrétních odrůd krásně roztříděna i označena zvlášť.

Dscn9974

Dscn9975

A jaké odrůdy jsem si vybrala? Tady máte seznam.

Praire Fire

Stumpy

Thanksgiving

Bolivian Rainbow

Medusa

Sangria Ornamental

Filius Blue

Black Pearl

Sparkler

Dscn0063

Den po dodávce semínek jsem se sestrou navštívila velké zahradnictví v Hostivaři na Švehlově ulici, kde jsme krom hory květináčů, zeminy pro bylinky a pytlíčku s Perlitem koupily i tři primulky a jednu fialku. Bohužel fialka nepřežila ani víkend, ovšem primule neměly s přesazením a strčením za okno problém a nemají ho doteď.Dscn0064

Dscn0071

 Dscn0073

            Teď už nezbývá nic jiného než zalívat a modlit se, ať všechno vyleze, tak jak má, protože chilli papričky si dávají načas a jediný, kdo tam leze, je kočka. Samozřejmě, že nebudu mít na sídlišti bůhvíjakou úrodu, ale myslím si, že vyměnit okrasné květinky za jedlé rostlinky nebo to šikovně zkombinovat není ani ve městě problém.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a třináct