Star Trek: Do neznáma – rychlá a zběsilá scifárna

Napsal Vlcacka (») 26. 8. 2016 v kategorii Recenze, přečteno: 369×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinekirk_2.jpg

J.J.Abrams má plné ruce práce s novými Star Wars, takže si nad první znovuvzkříšenou franšízou nechal pouze producentský dohled a na režisérskou sesli pustil Justina Lina, který vyměnil vytuněné motory za vytuněné warp gondoly. A tak se do neznáma vydává nejen Enterprise, ale i divák, netuše, co Lin s Kirkovou tlupou vůbec provede. 

Enterprise se už tři roky toulá vesmírem a má víc než půlku své pětileté mise za sebou. Na misích se Jim Kirk sice nenudí, vnitřně má ale deprese jak hrom, protože se mu podařilo dožít na kapitánském křesle víc, než jeho tatíkovi. Při návštěvě stanice Yorktown oficiálně zažádá o post viceadmirála, aby kapitánské křeslo přenechal Spockovi. Jenže ten zase po smrti svého staršího já z alternativní reality uvažuje o diplomatické kariéře. Avšak zachycení uprchlice z planety za nestabilní mlhovinou určí Enterprise novou misi a všechna závažná rozhodnutí jsou odsunuta. Jenže jak se říká, člověk míní a v tomto případě padouch Krall mění.

            Už od prvních záběrů je jasné, že Lin povede svůj film úplně jiným směrem než Abrams. Přibylo narážek na původní seriál, ubylo blýskátek a vyleštěné onanie. Jim Kirk se nechová jako sobecký arogantní kretén, ale konečně vyzrál ve správného vůdce, který je schopen o sobě pochybovat, ale přesto dokáže pro záchranu posádky udělat první poslední. Tím je i velmi podobný padouchu Krallovi (pod tunou latexu schovaný Idris Elba), který osnuje pomstu Federaci.

Jaylah            Díky scénáristickému zásahu Simona Pegga, který je opravdu velmi zarytým nerdem, se konečně dočkáme té dlouho očekávané a první dva filmy ostudně opomíjené chemie mezi Spockem a McCoyem. A chválabohu funguje a dokonce více než dobře, Karlu Urbanovi sarkastický lékař prostě sedne jak ulitý. Stejně tak nenudí i dialogy mezi Scottym a Jaylah. Akční souboje jsou díky pohyblivé kameře mírně iritující, ale ne zase tolik, aby z toho divák dostal epileptické záchvaty. Nejepičtější okamžiky se však odehrávají ve vesmíru. Ať už se budeme bavit o vychytaném designu stanice Yorktown, dlouhatánské a epické smrti Enterprise nebo obraně stanice před Krallovými loděmi v nejnabušenější scéně letošního léta. Ke konci ale příběh ztrácí trochu dech, protože finální bitka s padouchem je bohužel celkem nanicovatá. Fanoušky ale potěší zmínka o událostech z jedné televizní a jedné knižní série.

            Star Trek: Do Neznáma je konečně tím původně očekávaným přemostěním mezi starým a novým fandomem, jen jsme na něj museli počkat až do roku, kdy od odvysílání první epizody The Original Series uplynulo krásných padesát let. Ale pravidlo do třetice všeho dobrého se naplnilo, i když pod taktovkou jiného režiséra, než u kterého nové kapitoly existence Kirka a spol. původně začínaly. Pokud se budeme bavit o možnosti pustit Lina i na další startrekovské filmy, za mne má jednoznačné ano.

A jen tak mimochodem - jeden z plakátů pro nový Star Trek je naprosto zjevnou poctou posteru k filmu Star Trek: The Motion Picture z roku 1979.

Star-trek-tmp-poster_2Star-trek-beyond-poster_2

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a dvě